Novinky v liečbe a diagnostike

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Kožné nádory

Terapia bez rezania
Kožné nádory sa už nemusia odstraňovať výlučne chirurgickou cestou. Takmer bezbolestne, bez „rezania“ a jaziev dokáže liečiť fotodynamická terapia, ktorá si našla svoje uplatnenie už aj v estetickej chirurgii. Fotodynamicky sa dá liečiť napríklad najčastejšie existujúci nádor kože bazaliom, ktorý je síce zhubný, no nemetastázuje. Bazaliom síce možno vyrezať, no chirurgický zákrok na tvári (kde sa tento nádor najčastejšie vyskytuje) môže byť nebezpečný, keď sa napríklad robí v blízkosti oka. Topická (na povrchu tela) fotodynamická terapia sa robí tak, že na postihnuté miesta sa nanesie špeciálna masť, ktorá je fotosenzitívna (citlivá na svetlo). Keď po troch hodinách vsiakne masť do tkaniva, osvieti sa postihnuté miesto určitou vlnovou dĺžkou, nádor začne fosforeskovať, aby lekár rozpoznal jeho presný rozsah. Potom sa použije iná vlnová dĺžka, ktorá tkanivo „zabije“ a bunky odumrú. Pri recidíve sa dá terapia opakovať. Kecí sa fotodynamická terapia použije pri metastázach, ktoré nedokáže vyliečiť, aspoň predĺži pacientovi dobu života.

Leukémia

Pridaj trochu arzénu
Pacienti s akútnou promyelocytárnou leukémiou získalí v roku 2007 výnimočnú šancu na predĺženie svojho života. Bayard Powell z americkej Wake Forest University na stretnutí americkej spoločnosti klinických onkológov v Chicagu zverejnil svoju prácu, ktorá ukazuje známy jed v novom svetle. Arzén síce môže človeka otráviť, no vedci zistili, že môže tiež významne predĺžiť život, resp. pomôcť v liečbe pacientov so vzácnou formou leukémie. Pravda, treba použiť menšiu dávku. Podľa štúdie, ktorá mení definíciu štandardnej liečby, by pridanie arzénu k bežným liekom mohlo nielen predĺžiť život a predísť novému prepuknutiu choroby, no pacienti by dokonca vraj mohli časom vynechať chemoterapiu. V skupine 261 sledovaných osôb, ktoré brali arzén, zistil Powellov tím u 81 pacientov, že do troch rokov nemali symptómy choroby. U 257 osôb, ktoré arzén nebrali, nemalo symptómy len 66 osôb. Pre potvrdenie účinnosti tejto liečby treba ešte rad testov a experimentov.

Rakovina hlasiviek

Pomáha videokymografia
Na klinike ORLv Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe – Stfešoviciach začali tamojší odborníci v júli ako jediní v ČR robiť špeciálne vyšetrenie – videokymografiu. Nová metóda vyšetrenia hlasiviek umožní odhaliť rakovinu hlasiviek v ranom štádiu a zachovať pacientovi normálny hlas i dýchanie a tiež bežný príjem potravy. Hlasivky sa snímajú vysokorýchlostnou kamerou, ktorá rýchlosťou 4 000 snímok za sekundu detailne zmapuje ich pohyb. Nádor sa prejaví zmenou kmitania. Metóda spresňuje alebo nahrádza laryngostroboskopické vyšetrenie najmä v prípade nepravidelného kmitania hlasiviek a u ťažko chrapľavých pacientov. Toto vyšetrenie by mali podstúpiť aj ľudia s chrapotom, trvajúcim dlhšie než 4 až 6 týždňov.

Rádiodiagnostika

Skener vidí trojrozmerne
Na rokovaní Rádiologickej spoločnosti Severnej Ameriky v novembri bol predstavený odbornej verejnosti nový CT skener, ktorý vidí aj trojrozmerne, čo uľahčuje stanovenie diagnózy. Rýchlejší, citlivejší, úspornejší a šetrnejší lekársky zobrazovací prístroj s názvom Brilliance umožňuje dokonca pohľad do jednotlivých pľúcnych komôrok a priedušničiek. Ide o významný krok vpred pre rozpoznanie rakovinových nádorov. Spomínaný skener nielenže umožní rádiológom pracovať s vysoko kvalitnými a detailnými snímkami, ale pritom ešte vystaví pacientov o 80 percent nižšiemu ožiareniu. Za dva údery srdca dokáže vytvoriť 3D obraz tohto orgánu a za tri minúty zoskenuje celú postavu.

Rakovina prostaty

Bezsacharidová diéta
Vedci z americkej Duke University v Severnej Karolíne vo svojej štúdii tvrdia, že podľa prvých laboratórnych testov môže úplná absencia sacharidov v strave spomaliť rast rakoviny prostaty a strava zbavená cukrov a škrobov by tak mohla mužom pomôcť pri liečbe zhubného ochorenia. Štúdia tímu pod vedením urológa Stephena Freedlanda však hovorí o spomalení rastu nádoru u myší, takže o úspechu možno hovoriť až po klinických testoch na ľudbch. Podľa Freedlanda rástol nádor rakoviny prostaty najpomalšie u pokusných myší živených bezsacharidovou stravou.

Pečeň a kŕčok maternice

Priamy útok na vírusy
Tím vedcov z newyorskej Albert Einstein College of Medicine vedený Arturom Casadevallom a Jekaterinou Dadachovou sa zaoberal poznatkom, že pri zrode takmer každého piateho prípadu rakoviny stoja vírusy a prišiel s nápadom liečiť niektoré nádory podobne ako vírusovú infekciu. Len na konto nádorov pečene vyvolaných vírusmi žltačky B a C alebo nádorov krčka maternice spôsobených papilomavírusom pripadá ročne milión nových prípadov rakoviny. Tieto nádory vyvolané vírusom obsahujú molekuly vírusového pôvodu, ktoré sa v zdravých bunkách nenachádzajú a sú preto ideálnym cieľom pre liečbu. Liek môže pôsobiť s veľkou silou a napriek tomu je riziko nežiaducich vedľajších účinkov malé.

Záleží na „fighting spirit“

Fatalizmus a odovzdanosť sú podľa amerického onkológa Jimmieho Hollanda najväčšou prekážkou v boji pacientov s rakovinou. Dokázal to aj prieskum, ktorý začiatkom roka uskutočnila vo Veľkej Británii tamojšia nadácia pre výskum rakoviny.

Prieskumu sa zúčastnilo 4 000 Britov a odpovedali v ňom na otázku, či môžu nejako ovplyvniť pravdepodobnosť, že ochorejú na rakovinu. Viac ako štvrtina (27 %) opýtaných odpovedalo, že o tom, či sa u nich vyvinie nádor, rozhoduje osud. Z opýtaných taký názor vyslovilo 34 percent fajčiarov a 36 percent ľudí nad 65 rokov. Názor, že rakovine sa nemožno nijako brániť, zastávali skôr ženy než muži.

Vyhľadajte si endorfíny

Všetko sa začína už dávno predtým ako človeku zistia rakovinu. Český Psychosomatik Jiŕí Šavlík tvrdí, že niekto sa narodí so schopnosťou zvládať ťažkosti a prekonávať prekážky, iný človek stres prekonáva len sám sebe na úkor. Šavlík spomína v tejto súvislosti prípad svojho známeho, ktorý sa nezrútil ani ked mu spadla polovica domu a, naopak, si užíval jeho znovuobnovovanie. Tento človek nebol nikdy chorý. Je optimista a hľadá všade pozitíva.
Zrejme sa človek skutočne so svojou povahou narodí a príliš sa zmeniť nemôže. Odborným tréningom sa však určité postoje a správanie možno naučiť. Hormón dobrej nálady endorfín, ktorý prospieva našej psychike, sa vyplavuje nielen v okamžikoch šťastia a radosti, ale aj pri športovom výkone. Preto je tiež najmä pre pesimistov a problémami zdeptaných ľudí vhodná fyzická aktivita (turistika, cyklistika, plávanie), ktorá pomôže aj ich psychike.

Prijmite diagnózu ako fakt

Každý človek, ktorému doktor oznámi diagnózu 174, to prijíma ťažko. Výnimkou sú azda len tí pacienti, ktorí o rakovine a jej negatívnych sprievodných javoch a úspešnosti liečby nevedia (ak takí dnes ešte existujú). Po zoznámení sa s diagnózou väčšinou nastáva zo strany pacienta šok, popieranie diagnózy, uvedomenie si reality a snaha negatívnej prognóze čeliť. Doktor musí odhadnúť psychiku pacienta a zvoliť správnu formu oznámenia diagnózy.
Dlhé roky sa diagnóza oznamovala radšej príbuzným pacienta, ktorí mu to „vedia lepšie povedať“. Pacient je však svojprávny človek a má právo vedieť diagnózu od odborníka, ale aj právo neoboznámiť so svojou diagnózou príbuzných, ktorí často takúto správu znášajú (psychicky) horšie ako sám postihnutý. Onkológ má vysvetliť čo choroba obnáša a spôsob liečby, no psychikou pacienta a jeho príbuzných by sa mal zaoberať onkopsychológ.

Rodina a priatelia pomôžu

Je dôležité, aby pacient mal dôveru vo svojho onkológa, žiadal ho pri negatívnych sprievodných javoch choroby o rady a vôbec spolupracoval pri liečbe. Nezastupiteľná je tiež pomoc, podpora a pochopenie zo strany rodiny či dobrých priateľov. Tretím pilierom podpory sa stávajú tzv. pacientské organizácie, združujúce pacientov s rovnakým typom rakoviny pod patronátom odborníkov. Vo vyspelých krajinách s tým majú už dlhoročné skúsenosti.
Formy pacientskej pomoci sú rôzne. V americkom štáte New Jersey napríklad chorí na rakovinu už dlhé roky dostávajú mená a telefónne čísla troch vyliečených ľudí, ktorí majú za sebou podobné problémy a tí pomáhajú chorým prekonávať útrapy spojené s liečením. Pomocníci z organizácie CHEMOcare sú bývalí pacienti, ktorí prekonali svoju chorobu bez depresií a na túto pomoc ich odborníci starostlivo vyberajú a pripravujú.

Bojovníci majú väčšie šance

Nemecký onkopsychológ Volker Tschuschke presadzuje pojem tzv. fighting spirit. V doslovnom preklade ide o bojový duch, no skôr o bojovú nastavenosť, pripravenosť bojovať a nevzdať sa. Desaťročný výskum s onkopacientami zaradenými do tréningového programu ukázal, že pacienti, ktorí sa naučili aktívne zaobchádzať s chorobou, majú vyššie šance na prežitie a na dlhodobý uspokojivý život.
Podľa Tschuschkeho majú niektorí ľudia zdroje pre boj s chorobou zrejme v sebe, iní v niektorej blízkej osobe. Problém je, keď niekomu tento zdroj sily, chuti žiť a bojovať chýba. Rakovina miluje ľudí, ktorí jej nevzdorujú, ktorí si myslia, že nemajú pre čo a najmä pre koho žiť. Ked sa vzdávate, opúšťate nielen seba, ale aj tých druhých, ktorým na Vás záleží. Oplatí sa bojovať a zažiť chuť z víťazstva ako mnohí pred Vami.

Vložiť komentár