Onkosprávy zo slovenska a svet

Our Score
Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Odhalí rakovinu kože

Vedci z Frauhoferovho ústavu tvrdia, že sú schopní dať do prevádzky nové prístroje, ktoré by mohli pomôcť v boji proti rakovine kože. Ide o detektory a žiariče terahertzových vín, ktoré by sa mohli v blízkej dobe používať aj v bežnej praxi. Generátory a prijímače boli dosiaľ drahé a ich prevádzka bola časovo náročná. „Mobilný“ systém vyvinutý vo Frauhoferovom ústave ponúka vlny pracujúce v pásme medzi infračerveným svetlom a mikrovlnným žiarením. Vlny sú pre ľudský organizmus neškodné a lekári s nimi môžu diagnostikovať rakovinu kože bez odberu vzorky tkaniva.

Vek fajčiarskych pľúc

Podľa britskej štúdie niektorí fajčiari prestanú s fajčením, keď im oznámia takzvaný vek pľúc. Tento údaj podľa agentúry Reuters spočíva v porovnaní veku pľúc fajčiara s vekom pľúc ostatných ľudí a pacientom pomáha pochopiť, aký dopad má fajčenie na ich zdravie. „Táto informácia niektorých fajčiarov môže presvedčiť, aby so svojím zlozvykom prestali. Stačí im povedať, že keď prestanú fajčiť, výrazne im to pridá na veku,“ povedal Gary Parkes, rodinný lekár a autor štúdie uverejnenej v British Medical Journal, ktorý viedol výskum.

Utlmia nádor prostaty?

Americkí vedci tvrdia, že nimi pripravená zmes liekov proti artritíde a vysokej hladine cholesterolu dokáže zastaviť rakovinu prostaty. Podľa Allana Conneyho z Rutgersovej univerzity v New Jersey bola vyskúšaná kombinácia protizápalového debrexu a statínu lipitor na myšiach, u ktorých potom choroba zostala v ranom, menej agresívnom štádiu. Ak podľa Conneyho pôjdu klinické testy dobre, môže mať jeho tím do piatich rokov niečo, čo bude (ako dúfa) zachraňovať životy pacientom s nádorom prostaty.

Výnimočná operácia

Miamský lekár Tomoaki Kato vykonal výnimočný chirurgický zákrok. Pri odstraňovaní rakovinového nádoru v oblasti brucha najprv vybral z tela 63-ročnej ženy žalúdok, pankreas, slezinu, pečeň, tenké a hrubé črevo. Počas pätnásťhodinovej operácie sa mu podarilo asi päť centimetrov dlhý nádor, ktorý ovíjal aortu a niekoľko ďalších tepien, odstrániť. Orgány nakoniec vrátil na pôvodné miesta. Dočasným odstránením orgánov si lekári uvoľnili cestu k nádoru, ktorý odborníci pre jeho umiestnenie považovali za neoperovateľný. Doktor Kato podľa agentúry Reuters uviedol, že ešte nikdy predtým nepresunul šesť orgánov. „Operácia sama osebe bola delikátna. Podstatné je, že všetko dobre dopadlo,“ uviedol Kato.

Problémy s chemoterapiou

Ako nasvedčuje štúdia Marka Noblea z University of Rochester, ktorá bola zverejnená v Journal of Biology, chemoterapia skutočne vedie k poškodeniu nervového systému. Noble „liečil“ laboratórnych hlodavcov dávkami často používaného 5-fluorouracilu a sledoval ich fyzické reakcie. U hlodavcov s chemoterapiou zistil predĺženie doby reakcie. Pitva ukázala, že títo hlodavci mali poškodené bunky vytvárajúce myelín, látku, ktorá slúži ako izolácia neurónov a pomáha pri prenose vzruchov. Došlo aj k významnému úbytku myelínu v oblasti spojujúcej obe mozgové hemisféry. Vedci upozorňujú, že pokusy s hlodavcami sa nemusia potvrdiť aj v prípade človeka.

Hladovkou proti toxicite

Tím amerických vedcov pod vedením Valtera Longa z Univerzity v Južnej Karolíne popísal v časopise PNAS pokus, ktorý by mohol umožniť ochranu zdravých buniek organizmu pred toxickými účinkami chemoterapie. Skupine pokusných myší vstriekli dávku rakovinových buniek a podrobili ich chemoterapii. Pokusné zvieratá, ktoré pred nasadením liečby nemali zvláštny režim, umierali v priemere po 60 dňoch. Zvieratá, ktoré 48 hodín pred začiatkom chemoterapie nedostávali stravu, však žili väčšinou o 10 až 20 dní dlhšie. V inom experimente títo vedci ukázali, že hladné zvieratá vystavené dávke látky používanej pri chemoterapii sa lepšie vysporiadali s jej vedľajšími účinkami. Nielen, že po ich podaní mali nižšiu úmrtnosť, ale tiež rýchlejšie znovu naberali stratenú hmotnosť. Skúšky na kultivovaných ľudských bunkách pozorovania potvrdili.

Črevá si pozrie robot

Šanca na vyliečenie kolorektálneho karcinómu sa podstatne zvyšuje s včasným odhalením potenciálne rakovinových polypov. Lekár po nich pátra pomocou endoskopu, ktorým pacientovi prezerá vnútri črevo. Holandskí vedci však už vyvíjajú robota, ktorý by sa vo vnútri čreva pohyboval, čím zmizne riziko natiahnutia steny čreva, spôsobujúce bolestivé kŕče. Ako povedala výskumníčka Dimitra Doduová z Delftskej technologickej univerzity pre server Live Science, robot sa bude prichytávať na klzkých stenách čreva pomocou lepkavej fólie, známej ako mukoadhezív. Vedci pri pokusoch s prasačími črevami overili, že sondy s mukoadhezívmi sa prilepujú dobre a priľnavosť zvyšuje aj vhodný tvar robota. Zariadenie schopné vysúvať a zasúvať vlastné časti by sa mohlo prichytiť či naopak posunúť kamkoľvek by potrebovalo. Ďalšie testy sa uskutočnia na živých zvieratách.

Spolu proti rakovine

Európske krajiny by mali spojiť svoje sily v boji s rakovinou, aby pomohli znížiť stúpajúce náklady na liečenie starnúcej populácie čoraz náchylnejšej ochorieť na rakovinu. Podľa správy, ktorú zverejnila Európska únia, bude rozhodujúci systematický prístup, keďže počet Európanov, ktorým je každoročne diagnostikovaná rakovina, stúpne do roku 2020 o 20 percent. Vlani lekári v krajinách EÚ zistili rakovinu u 2,3 milióna ľudí. Koordinácia prevencie, sledovania a liečby by mohla zahŕňať celoeurópsky výskum pacientov s rakovinou, národné registre rakovinových ochorení a európske centrá pre zlepšenie liečby vzácnych druhov rakoviny. Najvyšší výskyt rakovinových ochorení má v EÚ Maďarsko v dôsledku vysokého počtu prípadov rakoviny pľúc, keďže v krajine žije veľa fajčiarov. Dánsko a Island zas majú veľa prípadov rakoviny prsníka, preto patria ku krajinám s najvyšším výskytom rakoviny u žien. Juhoeurópske krajiny jej majú naopak málo a vôbec majú najnižší výskyt rakoviny aj preto, že tam ľudia jedia veľa ovocia a zeleniny.

Slnko nám prospieva

Podľa štúdie nórskeho Inštitútu pre výskum rakoviny mierne opaľovanie môže človeku predĺžiť život a pomôcť mu predchádzať chorobám. Predtým lekári veľmi opaľovanie neodporúčali, lebo sa obávali melanómu kože. Nórski vedci však tvrdia, že rozumné opaľovanie prospieva, lebo zvýšená produkcia vitamínu D potom chráni telo pred chorobami a dokonca podľa vedúceho štúdie Johana Moana preventívne pôsobí aj proti niektorým druhom rakoviny. Vitamín D totiž prospieva imunitnému systému a slnko je jeho najdôležitejším zdrojom, väčším ako príjem z potravín. Už predtým zistili americkí vedci, že dostatok slnečného svetla znižuje riziko rakoviny pľúc u nefajčiarov.

Zabudnite na bolesť

Profesorka Diane Gromalová zo Simon Frase University v kanadskom Vancouveri tvrdí, že pri zaujímavej počítačovej hre človek zabudne na chronické bolesti skôr, než keby zhltol hromadu liekov. Kontrolované experimenty podľa nej ukázali, že ľudia vtiahnutí do sveta virtuálnej hry hlásia menej bolesti než tí, ktorí využívajú terapiu založenú na liekoch. Spolu s meditačnými technikami sú hry vraj najsľubnejšou cestou pre nájdenie účinných a lacných alternatív pre bežné tlmenie bolesti. Hry majú aj inú výhodu – pacienti ich asi nebudú odmietať tak často ako terapie, ku ktorým patria aj utišujúce lieky, často návykové a s vedľajšími účinkami.

Stabilný pokles úmrtí

Počet úmrtí na rakovinu v USA zaznamenáva od roku 1990 stabilný pokles, no napriek tomu sa očakáva, že tohto roku sa počet úmrtí vyšplhá na vyše 550 tisíc obetí. Najčastejšie druhy rakovín: rakovina pľúc, tráviaceho traktu, prostaty a rakovina prsníka zaznamenali u žien značný pokles v roku 2005. Podľa Americkej spoločnosti pre rakovinu má na dlhodobý pokles vplyv najmä zlepšenie diagnostických a liečebných metód a celoplošný pokles počtu fajčiarov. Spoločnosť odhaduje, že v tomto roku by malo byť až vyše milióna a pol nových prípadov rakoviny približne na polovicu rozdelených medzi mužov a ženy, z čoho by asi tretina mala mať fatálny následok.

Pomôže gén PTEN

Podľa štúdie, ktorú publikovala webová stránka magazínu Náture Genetics hrá významnú úlohu pri rakovine prsníka gén PTEN. Vedci dlho verili, že gén BRCA 1 za normálnych okolností napráva poškodenia ostatných génov a ak nie je v poriadku, môžu poškodenia zapríčiniť rakovinu. Podľa novej štúdie vedci našli dôkaz, že pri rakovine prsníka spojenej s mutáciou BRCA 1, je gén PTEN často poškodený. Ide o súbor chemických vrstiev, ktoré vedú k zhubným nádorom. Toto je „pravdepodobne hlavný spôsob“, akým poškodenia v géne BRCA 1 môžu spôsobiť rakovinu prsníka, uviedol Dr. Ramon Parsons z univerzity v Columbii. Vedci poznajú chemickú cestu, ktorá sa aktivizuje v prípade, že je PTEN nefunkčný. Podľa Parsonsa farmaceutické spoločnosti testujú medikamenty, ktoré majú liečiť nádory prerušením týchto chemických vrstiev a dosiahli už niekoľko pozitívnych výsledkov.

Použili bunky z tuku

Japonskí vedci použili kmeňové bunky z tuku, ktorý získali liposukciou, na nápravu defektov prsníkov u onkologických pacientok. Liečba, ktorá je stále na úrovni experimentov, je prísľubom pre milióny žien, ktoré trpia v dôsledku zdeformovaných prsníkov po liečbe nádorových ochorení. Štúdiu prezentovali na lekárskom stretnutí v San Antóniu v polovici decembra.Vedci odsali tuk pacientkam zo zadku, bokov a stehien. Polovicu využili ako materiál na implantáty, ktorý zmiešali s kmeňovými bunkami zo zvyšku tuku. Tuk injekčne aplikovali do okolia defektu. Vedci testovali tento spôsob na približne 20 ženách trpiacich rakovinou a osem mesiacov po liečbe bolo približne 80 percent pacientok spokojných. Liečba pomocou tukových buniek, ktorá zníži riziko trvalých následkov po operáciách nádorov prsníkov, bude pravdepodobne stáť od troch do piatich tisíc dolárov.

Vložiť komentár